Osram EGK (1000W/120V) Lamp
Categories: Bulbs & Lamps
The Sylvania EGK (1000W/120V) Lamp is a T6 shape halogen bulb. The EGK has a P28s base and a 400 hour lamp life. This lamp is commonly used for studio, theater, TV & video.
| Item Type | 1x T6 Halogen/Tungsten Lamp |
| Base Type | P28s |
| Wattage | 1000 W |
| Voltage | 120 V |
| Current | 8.33 A |
| Lumens | 24,500 |
| Color Temperature | 3200K |
| Finish | Frosted |
| Expected Lamp Life | 400 Hours |
| Package Weight | 0.28 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.9 x 2.45 x 2.45" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Osram EGK (1000W/120V) Lamp