Osram EHA Lamp (500W/120V)
Categories: Bulbs & Lamps
The Osram Sylvania EHA Lamp is a halogen bulb rated at 500W and 120V. The lamp features a GY9.5 bi-pin base, a color temperature of 3,200K, and an average lifetime of 50 hours. This type of bulb is commonly used in projection, microfilm, theatrical, and studio applications.
| Item Type | 1x T6 Halogen/Tungsten Lamp |
| Base Type | GY9.5 |
| Filament Type | C-13D |
| Wattage | 500 W |
| Voltage | 120 V |
| Current | 4.17 A |
| Color Temperature | 3200K |
| Finish | Clear |
| Expected Lamp Life | 50 Hours |
| ANSI Code | EHA |
| Maximum Overall Length (MOL) | 2.97" / 76.2 mm |
| Light Center Length (LCL) | 1.4" / 3.6 cm |
| Package Weight | 0.07 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.5 x 1.2 x 1.2" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Osram EHA Lamp (500W/120V)