Osram EHF (750W/120V) Lamp
Categories: Bulbs & Lamps
The Sylvania EHF (750W/120V) Lamp is a T5 shape display optic halogen bulb. The EHF has a G9.5 base and a 300 hour lamp life. This lamp is commonly used for studio, theater, TV & video.
| Item Type | 1x T5 Halogen/Tungsten Lamp |
| Base Type | G9.5 |
| Wattage | 750 W |
| Voltage | 120 V |
| Current | 6.25 A |
| Lumens | 20,400 |
| Color Temperature | 3300K |
| Finish | Clear |
| Expected Lamp Life | 300 Hours |
| Package Weight | 0.11 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5 x 1.5 x 1.5" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Osram EHF (750W/120V) Lamp