Osram EVD Halogen Lamp (36V, 400W)
Categories: Bulbs & Lamps
The Sylvania / Osram EVD Lamp is a 400W, 36V halogen T6 bulb designed for projectors and microfilm readers, as well as studio applications. It features a GX6.35 base, can output up to 16,000 lumens, and has a rated lifespan of 50 hours.
| Item Type | 1x T6 Halogen/Tungsten Lamp |
| Base Type | G6.35 |
| Wattage | 400 W |
| Voltage | 36 V |
| Current | 11.11 A |
| Lumens | 16,000 |
| Color Temperature | 3250K |
| Finish | Clear |
| Expected Lamp Life | 50 Hours |
| ANSI Code | EVD |
| Maximum Overall Length (MOL) | 2.4" / 60 mm |
| Maximum Overall Diameter (MOD) | 0.6" / 15 mm |
| Light Center Length (LCL) | 1.4" / 36 mm |
| Package Weight | 0.01 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3 x 2.8 x 0.9" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Osram EVD Halogen Lamp (36V, 400W)