Osram EXY (250W/82V) Lamp
Categories: Bulbs & Lamps
The Sylvania EXY (250W/82V) Lamp is a MR13 shape display optic halogen bulb. The EXY has a GX5.3 base and a 200 hour lamp life. This lamp is suitable for slide projectors.
| Item Type | 1x MR13 Halogen/Tungsten Lamp |
| Base Type | GX5.3 |
| Wattage | 250 W |
| Voltage | 82 V |
| Current | 3.05 A |
| Lumens | 400 |
| Color Temperature | 3200K |
| Finish | Clear |
| Expected Lamp Life | 200 Hours |
| Package Weight | 0.1 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 2.2 x 1.8 x 1.8" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Osram EXY (250W/82V) Lamp