Osram EYB Lamp (360W/82V
Categories: Bulbs & Lamps
The EYB Lamp from Sylvania is a 360W/82V lamp used for projection from a variety of equipment. The lamp features a G5.3 base and has an average life of 75 hours. It produces a color temperature of 3250 K.
| Code | EYB, T3.5 |
| Application | Projector, stage and studio |
| Watts | 360 |
| Volts | 82 |
| Color Temperature | 3250 K |
| Average Life Hours | 75 |
| Approx. Lumens | 10000 |
| Base Type | G5.3 Bipin |
| Filament Type | CC-8 |
| Length | 2.2" (5.6 cm) |
| Package Weight | 0.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.65 x 1.35 x 1.25" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Osram EYB Lamp (360W/82V