Osram FDN (500W/120V) Lamp
Categories: Bulbs & Lamps
The Sylvania FDN (500W/120V) Lamp is a T2.5 shape display optic halogen bulb. The FDN has an R7s base and a 400 hour lamp life. This lamp is commonly used for studio, theater, TV & video.
| Item Type | 1x T2 1/2 Halogen/Tungsten Lamp |
| Base Type | R7s |
| Wattage | 500 W |
| Voltage | 120 V |
| Current | 4.17 A |
| Lumens | 12,800 |
| Color Temperature | 3200K |
| Finish | Clear |
| Expected Lamp Life | 400 Hours |
| Package Weight | 0.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.6 x 1.3 x 1.25" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Osram FDN (500W/120V) Lamp