Osram FEP (1000W/240V) Lamp
Categories: Bulbs & Lamps
The Sylvania FEP (1000W/240V) Lamp is a T6 shape display optic halogen bulb. The FEP has a G9.5 base and a 150 hour lamp life. This lamp is commonly used for studio, theater, TV & video.
| Item Type | 1x T6 Halogen/Tungsten Lamp |
| Base Type | G9.5 |
| Wattage | 1000 W |
| Voltage | 240 V |
| Current | 4.17 A |
| Lumens | 23,000 |
| Color Temperature | 3200K |
| Finish | Clear |
| Expected Lamp Life | 150 Hours |
| Package Weight | 0.105 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.2 x 1.7 x 1.6" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Osram FEP (1000W/240V) Lamp