Osram FLK Halogen Lamp (115V, 575W)
Categories: Bulbs & Lamps
The Sylvania / Osram FLK Lamp is a 575W, 115V halogen T5 bulb designed for studio, theater, television, and video applications. It features a G9.5 base, can output up to 10,000 lumens with a color temperature of 3200K, and has a rated lifespan of 2000 hours.
| Item Type | 1x T5 Halogen/Tungsten Lamp |
| Base Type | G9.5 |
| Wattage | 575 W |
| Voltage | 115 V |
| Current | 5 A |
| Lumens | 10,000 |
| Color Temperature | 3200K |
| Finish | Clear |
| Expected Lamp Life | 2000 Hours |
| ANSI Code | FLK |
| Package Weight | 0.1 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5 x 2.3 x 0.3" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Osram FLK Halogen Lamp (115V, 575W)