Osram FNT (275W/24V) Lamp
Categories: Bulbs & Lamps
The Sylvania FNT (275W/24V) Lamp is a T4 shape display optic halogen bulb. The FNT has a G6.35 base and a 75 hour lamp life. This lamp is suitable for projectors, microfilm, microscopes & studio.
| Item Type | 1x T4 Halogen/Tungsten Lamp |
| Base Type | G6.35 |
| Wattage | 275 W |
| Voltage | 24 V |
| Current | 11.46 A |
| Lumens | 10,000 |
| Color Temperature | 3550K |
| Finish | Clear |
| Expected Lamp Life | 75 Hours |
| ANSI Code | FNT |
| Maximum Overall Length (MOL) | 2.17" / 55 mm |
| Maximum Overall Diameter (MOD) | 0.53" / 13.5 mm |
| Light Center Length (LCL) | 1.3" / 33 mm |
| Package Weight | 0.015 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 2.75 x 1 x 0.9" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Osram FNT (275W/24V) Lamp