Osram FRG Lamp (120V, 500W)
Categories: Bulbs & Lamps
The Sylvania / Osram FRG Lamp is a 500W, 120V halogen T6 bulb designed for studio, theater, television, and video applications. It features a GY9.35 base, can output up to 13,000 lumens with a color temperature of 3200K, and has a rated lifespan of 150 hours.
| Item Type | 1x T6 Halogen/Tungsten Lamp |
| Base Type | GY9.35 |
| Wattage | 500 W |
| Voltage | 120 V |
| Current | 4.17 A |
| Lumens | 13,000 |
| Color Temperature | 3200K |
| Finish | Clear |
| Expected Lamp Life | 150 Hours |
| ANSI Code | FRG |
| Package Weight | 0.085 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.25 x 1.75 x 1.65" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Osram FRG Lamp (120V, 500W)