Categories: PTZ Cameras & Solutions
The AW-RP60 Remote Camera Controller from Panasonic offers both serial and IP control for select Panasonic Pro PTZ cameras. Ergonomic features include a 3.5" color LCD screen and an improved GUI that enables you to see all key camera parameters at once. The AW-RP60 supports up to 200 AW-UE150 cameras or up to 100 other compatible PTZ cameras via IP and up to five cameras via RS-422 serial control. Use the AW-RP60 with PoE (Power over Ethernet) for single-cable power and camera control or power the unit via its four-pin XLR DC input.
Camera controls include four user-assignable buttons with a total of eight functions, backlit buttons, and a smooth, accurate joystick. The AW-RP60 enables you to manage your cameras in up to 10 groups and set up to 100 pan, tilt, and zoom presets.
Camera functions including pan/tilt, zoom, focus, iris, gain, pedestal, shutter, white/black balance, green/red tally, and remote scene adjustment. This compact controller is suitable for tabletop or location use in remote production, educational purposes, and houses of worship settings.
| Number of Supported Cameras | 200 Channels 5 Channels via RS-422 |
| Control I/O | 1x RJ45 (LAN) 5x RJ45 (RS-422) |
| Other I/O | 1x D-Sub 25-Pin (Tally, GPI) |
| Presets | 100 |
| Size | 3.5" |
| Native Resolution | 960 x 540 |
| PoE Support | Yes: PoE 802.3af |
| Power Connectors | 1x XLR 4-Pin |
| Input Power | 10.8 to 13.2 VDC at 0.9 A |
| Operating Conditions | 32 to 104°F / 0 to 40°C at 20 to 90% Humidity |
| Storage Conditions | -4 to 122°F / -20 to 50°C |
| Dimensions | 8.3 x 7 x 3.6" / 210 x 177 x 92 mm |
| Weight | 3.3 lb / 1.5 kg |
| Package Weight | 4.905 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 12.4 x 10.6 x 7.7" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.