Categories: Cranes & Jibs
Capture smooth, dynamic sweeping pans and camera rises with the professional 10' Wave-2 Video Jib/Crane Arm from Proaim. The heavy-duty aluminum and steel Wave-2 features a toolless setup design and is made up of a jib arm with a weight rod to add separately available counterweights. A bubble level helps you ensure the balance and level of the arm.
The Wave-2 arm extends to 10' maximum length and supports loads up to 55 lb. The tilt handle allows you to tilt the camera mount from the base and lock it into position. When mounted, the arm can pan 360° and it locks in place using the pan lock. A 100mm bowl on the camera mount allows you to mount standard 100mm half ball heads, and a 75mm adapter accommodates 75mm half bowl heads.
Steer your tripod along any line imaginable to capture a smooth tracking shot with the Heavy-Duty Portable Tripod Dolly from Proaim. The durable, three-leg aluminum dolly features 4" polyurethane wheels with revolving casters and convenient wheel foot locks to keep the dolly in place.
The heavy-duty dolly can support rigs up to 1100 lb and weighs 23.5 lb. It can accommodate any tripod with dual-spiked feet and secures the feet with mounting clasps. The dolly collapses easily and features a carry handle for portability.
| Material of Construction | Aluminum and Steel |
| Load Capacity | 55 lb / 25 kg |
| Counterbalance System | 1 x Rod |
| Pan & Tilt Lock | Yes |
| Maximum Length | 10' / 3 m |
| Camera Mounting | 100 mm Bowl 75 mm Bowl Adapter |
| Panning Range | 360° |
| Package Weight | 52.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 64 x 14.25 x 10.75" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.